Zgrupowanie rozpoczęło się od Etapu Zmęczenia – pięciodniowego forsownego marszu w wymagających, zimowych warunkach atmosferycznych na dystansie ponad 90 kilometrów. Nocami doskonalono umiejętność bezpiecznego bytowania w terenie przygodnym.
Uczestnicy zgrupowania brali również udział w dodatkowych zadaniach, które obejmowały m.in.: wykonywanie zjazdów na linie z wysokości ponad 30 metrów, budowę mostu linowego na rzece Soła, zabezpieczenie przeprawy a na koniec demontaż mostu.
Istotnym elementem zgrupowania, nad którym czuwał również GOPR było zapoznanie i przyswajanie wiedzy z zakresu współdziałania podczas prowadzenia działań ratowniczych, a także udzielania pomocy i samopomocy w niesprzyjających warunkach. Uczestnicy zapoznali się również z zasadami planowania dowodzenia, łączności, logistyki w zakresie prowadzenia działań górskich w warunkach zimowych.
Zwieńczeniem Etapu Zmęczenia był Etap Ratowniczy, czyli realizacja symulacji działań ratowniczych po nocnym podejściu na Babią Górę w warunkach stresu i ekspozycji na warunki środowiskowe oraz ewakuacja rannych i zabezpieczenie ich przed hipotermią. W trakcie przeprowadzania symulacji uczestnicy wykorzystywali wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik linowych, nabyte i doskonalone w trakcie pierwszego Etapu.
Dziękujemy Organizatorom – MSW Związku Polskich Spadochroniarzy za zaufanie i zaproszenie. Całe przedsięwzięcie było doskonale przemyślane i zaplanowane, a nabyta wiedza i umiejętności – bezcenne.