Previous
Next

Kim Jesteśmy

        Sekcja Skoków Spadochronowych Wojskowej Akademii Technicznej im. Cichociemnego Jana Piwnika ps. „Ponury” to grupa zrzeszająca elitarne grono studentów, którzy mają ambicje podnosić swoje kwalifikacje bojowe i rozwijać się w zakresie skoków spadochronowych. Podstawowym celem grupy jest ukończenie przez wszystkich członków Sekcji kursu AFF (Accelerated FreeFall – kurs swobodnego spadania). Dodatkowo Sekcja rozwija się w innych dziedzinach, które potrzebne są w przyszłej służbie w Wojskach Powietrznodesantowych oraz Wojskach Specjalnych.

Pod koniec 2017 roku w murach Wojskowej Akademii Technicznej zostaje zrealizowany pionierski w Wojsku Polskim projekt Sekcji Skoków Spadochronowych. Inicjatorem powstania organizacji był Dariusza Bojsza, przedsiębiorca, zastępca prezesa I Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Warszawie i absolwent WAT oraz były żołnierz jednostki wojskowej GROM Arkadiusz „Maya” Majewski, kierownik szkolenia spadochronowego Aeroklubu Warszawskiego.

        Ideą przyświecającą twórcom Sekcji Skoków Spadochronowych było wspieranie obronności Ojczyzny. Cel ten realizowany jest poprzez kształcenie przyszłych oficerów Wojska Polskiego z zakresu skoków spadochronowych, a instruktorami prowadzącymi szkolenie spadochronowe są żołnierze jednostek specjalnych, głównie z JW GROM.

Powstała w strukturach Wojskowej Akademii Technicznej sekcja zrzesza niewielką grupę złożoną z podchorążych. Każdy jej członek przechodzi wymagający, kilkuetapowy proces naboru, który składa się analizy listu motywacyjnego kandydata, testu sprawnościowego, rozmowy kwalifikacyjnej oraz testu psychologicznego, a czasami również rozmowy z psychologiem. Testy sprawnościowe opierają się o 4 podstawowe konkurencje: podciąganie siłowe na drążku wysokim, bieg wahadłowy 10×10, marszobieg na 3000 metrów oraz skłony tułowia w przód z leżenia w czasie 2 minut. Kwalifikacje mogą zostać poszerzone o dowolne ćwiczenia o charakterze siłowo-wytrzymałościowym.

          W czerwcu 2018 r. przeprowadzono pierwszy w historii kurs AFF dla studentów wojskowych. W kursie wzięło udział 11 podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej. W lipcu 2019 r. przeprowadzony został drugi kurs AFF dla kolejnych 20 podchorążych. Tego samego roku członkowie sekcji zostali uroczyście włączeni do I Warszawskiego Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy stając się częścią polskiego świata spadochronowego. Rok 2019 to również reprezentowanie uczelni na pokazach spadochronowych w całej Polsce oraz czynny udział w organizacji projektu „Punya” czyli pobicie rekordu Guinnessa w najwyższym tandemowym skoku spadochronowym na świecie.

         Patronem Sekcji S3 WAT jest pułkownik Jan Piwnik ps. „Ponury” – cichociemny oraz legendarny dowódca partyzancki Armii Krajowej, który zasłynął szeregiem śmiałych i świetnie zaplanowanych akcji takich, jak odbicie zakładników z więzienia w Pińsku, atak na nocny pociąg pośpieszny czy rozbrojenie niemieckiego batalionu w miejscowości Wasiliszki. Za swoje poświęcenie został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych oraz Brązowym Krzyżem Zasługi.

       Mimo zaledwie kilku lat działalności, sekcja ma już na swoim koncie kilka godnych uwagi osiągnięć, takich jak:

NAJWIĘKSZA FLAGA W HISTORII: W dniu Święta Wojska Polskiego ustanowiliśmy nowy rekord Polski w skoku z największą flagą narodową o powierzchni 230m². Rekord ten ustanowiła grupa akrobacyjna Sky Magic S3 WAT.

REKORD GUINNESSA: Braliśmy udział w realizacji „Punya Project”. Projekt miał na celu wykonanie tandemowego skoku spadochronowego z najwyższej jak dotąd wysokości. Wraz z Jim’em Wigginton’em jako tandem pilot, skok wykonał trener sekcji S3 WAT Arek „Maya” Majewski, tym samym ustanawiając nowy rekord Guinnessa. Ostatecznie osiągnięto wysokość 11 405 metrów. Wydarzenie miało zwrócić uwagę na problemy osób z chorobami nowotworowymi.

          Organizacja studencka S3 WAT przede wszystkim umożliwia studentom Akademii, a zatem przyszłym oficerom Wojska Polskiego,  podnoszenie swoich kwalifikacja z zakresu szeroko rozumianego wyszkolenia wojskowego. Sekcja Skoków Spadochronowych od początku swojej działalności bierze udział w największych w Polsce pokazach lotniczych. Pokazując, że świetnie łączą naukę na uczelni z realizacją marzeń spadochroniarskich. Udział w pokazach umożliwia nam promowanie postaw patriotycznych i budowanie pozytywnego wizerunku żołnierza Wojska Polskiego, a także szerzenie pamięci o naszym patronie, Cichociemnym.

          Aktualnie w skład sekcji wchodzi 3 oficerów, 35 podchorążych. W systemie AFF wyszkolonych zostało 28 podchorążych.

Nasi absolwenci służą m.in. w:
• Jednostka Wojskowa GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej,
• Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu,
• Jednostka Wojskowa NIL w Krakowie,
• Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej,
• 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego,
• 25 Brygada Kawalerii Powietrznej.