Previous
Next

Morskie Działania Specjalne

W dniach 14-15 stycznia 2023 r. 5 podchorążych z naszej sekcji wzięło udział w szkoleniu z zakresu morskich działań specjalnych tzw. Niebieskiej taktyki - uznawanej za najtrudniejszą ze wszystkich rodzajów taktyk. Szkolenie miało miejsce w bazie nawigacyjnej urzędu morskiego w Szczecinie na statku wielozadaniowym SV Planeta.

Podczas szkolenia instruktorem był Andrzej K. „Kisiel”, były operator Wodnego Zespołu Bojowego JW GROM. Weteran wojny w Iraku i Afganistanie oraz autor książki „Trzynaście moich lat w JW GROM”. 

Szkolenie rozpoczęło się od krótkiego wykładu w trakcie którego „Kisiel” wprowadził uczestników w plan szkolenia oraz teorię związaną z opanowywaniem jednostek pływających. Po krótkim przypomnieniu podstaw z zakresu taktyki przystąpiono do realizacji planu szkolenia, który obejmował:

– omówienie ogólnej budowy statku,
– wybór miejsc kluczowych do opanowania statku w pierwszej fazie abordażu,
– wybór punktu wejścia na statek,
– wykonanie podejścia pod obiekt,
– metody wykonania wejścia z nabrzeża portowego,
– poruszanie się po ciągach komunikacyjnych na statku w grupie abordażowej oraz w parach, z zachowaniem asekuracji,
– opanowywanie wybranych pomieszczeń na statku ze szczególnym uwzględnieniem opanowywania pomieszczeń newralgicznych dla obiektu tj. maszynownia, mostek,
– przeszukanie statku w fazie reorganizacji,
– reagowanie w sytuacjach awaryjnych,
– wykorzystanie broni na obiekcie oraz stosowanie szczególnych zasad jej użycia,
– awaryjne opuszczenie statku w przypadku zaistnienia sytuacji niebezpiecznych.

Podczas szkolenia instruktor wielokrotnie odwoływał się do swojego wieloletniego doświadczenia z zakresu prowadzenia morskich działań specjalnych, przez co uczestnicy mogli zwrócić uwagę na wiele czynników na pozór nieistotnych, jednak mających wpływ na realizacje zadania.

Zwieńczeniem całego szkolenia był etap końcowy w trakcie którego członkowie naszej sekcji musieli zaplanować oraz wykonać skryte podejście pod obiekt z wykorzystaniem nabrzeża portowego, wejście na obiekt, przejęcie kontroli nad newralgicznymi dla funkcjonowania obiektu pomieszczeniami, reorganizacje oraz przejęcie całkowitej kontroli nad obiektem, wycofanie się z obiektu po zrealizowaniu zadania. Realizm działań podnosiło wykorzystanie środków pozoracji pola walki.